Briefing prasowy wiceministra Błażeja Pobożego dotyczący filmu „Zielona Granica”

2023/09/27

W czwartek, 21 września br. w gmachu MSWiA odbył się briefing wiceministra Błażeja Pobożego oraz por. SG Anny Michalskiej, rzecznika prasowego Komendanta Straży Granicznej. Spotkanie dotyczyło filmu Agnieszki Holland pt. „Zielona granica”, godzącego w dobre imię funkcjonariuszy i żołnierzy. 

Długo szukałem odpowiedniego słowa, które mogłoby opisać ten obraz. Myślę, że najlepszym słowem będzie, że to obrzydliwy paszkwil. Ten film pokazuje w sposób skrajnie niesprawiedliwy, nieuprawniony, krzywdzący, funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz żołnierzy. Szkaluje wszystkich tych, którzy bronią z narażeniem własnego zdrowia i życia polskiej granicy - mówił wiceminister Błażej Poboży.

Podsekretarz stanu w MSWiA zwrócił uwagę na to, że także mieszkańcy Podlasia oraz Lubelszczyzny zostali ukazani w sposób niesprawiedliwy i nieuprawniony, a film został wypuszczony celowo w czasie kampanii wyborczej. 

Powstał w zdecydowanie ważniejszym kontekście, który przez autorów został całkowicie pominięty, w momencie trwającej wojny na Ukrainie. Pomija najważniejszy element, jakim była operacja hybrydowa skierowana przeciw Polsce - powiedział.

Wiceszef MSWiA poinformował w swoim wystąpieniu, że od 22 września w kinach studyjnych w całej Polsce, przed pokazami filmu Agnieszki Holland, będzie emitowany spot w rzetelny sposób przedstawiający przebieg oraz kontekst operacji hybrydowej reżimu Łukaszenki, skierowanej przeciwko Polsce. 

Ponieważ ten film zawiera tak wiele nieprawd, przeinaczeń, pokazuje fałszywy, nieprawdziwy i niesprawiedliwy obraz nie tylko formacji, ale i polskiego państwa, to zdecydowaliśmy jako kierownictwo MSWiA, że w kinach studyjnych w całej Polsce film będzie poprzedzony specjalnie przygotowanym spotem, który mówi o tych elementach, których zabrakło – zaznaczył.

Rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska poinformowała o pomocy udzielanej cudzoziemcom. To 23 akcje ratownicze, w których uratowano 80 osób. Przedstawiła także koszty pomocy medycznej dla migrantów. Prawie 3 mln zł przeznaczono na leczenie i hospitalizacje, 50 tys. zł na leki oraz 1,5 mln zł na hospitalizację cudzoziemców przebywających w ośrodkach.
Od początku presji migracyjnej prawie 900 razy były wzywane zespoły ratownictwa medycznego do cudzoziemców przebywających na granicy polsko-białoruskiej. Większość tych wezwań była na prośbę funkcjonariuszy Straży Granicznej – powiedziała por. SG Anna Michalska.

Rzecznik SG ubolewała z powodu ataków wymierzonych w formację, w sytuacji gdy funkcjonariusze niejednokrotnie ratowali cudzoziemców z bagien, narażając swoje życie i zdrowie. Podziękowała także mieszkańcom obszarów przygranicznych.

Z tego miejsca chciałam podziękować wszystkim mieszkańcom Podlasia, bo to też dzięki ich wsparciu, życzliwości działamy tam. To wsparcie jest potrzebne nieustannie. Prosimy o nie również wszystkich Polaków.

Źródło: https://www.gov.pl/web/mswia/briefing-prasowy-wiceministra-blazeja-pobozego-dotyczacy-filmu-zielona-granica

Zachęcamy do obejrzenia przygotowanego Spotu - #BezpiecznaPolska - Bronimy polskiej granicy:

Strona używa plików cookies . Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. clear