Ataki na polskie patrole nie ustają

2023/10/21

Niemal codziennie na polsko – białoruskim odcinku granicy państwowej dochodzi do ataków na polskie służby. Osoby znajdujące się po białoruskiej stronie rzucają w funkcjonariuszy i żołnierzy kamieniami, cegłami czy konarami drzew. Próbują niszczyć pojazdy służbowe i zabezpieczenia graniczne.

Nagranie zostało wykonane (18.10.2023 r.) na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Białowieży. Cudzoziemcom znajdującym się po białoruskiej stronie wyraźnie nie spodobało się, że granica naszego państwa jest chroniona, a na ich drodze oprócz zapory technicznej stoją polskie patrole. W stronę polskich służb rzucane były gałęzie i kamienie. Nieokreślony przedmiot rzucony w pojazd służbowy wybił w nim w jednym momencie dwie szyby przechodząc przez wnętrze pojazdu. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Cudzoziemcy swoim zachowaniem próbowali również odwrócić uwagę polskich służb, aby inne grupy migrantów mogły w danej chwili podjąć próbę sforsowania granicy.


Migranci inspirowani przez służby białoruskie forsują polską granicę, by jak najszybciej dostać się do wybranych krajów Europy Zachodniej, często zachowując się agresywnie w stosunku do polskich patroli. Każda nielegalna próba przekroczenia granicy naszego państwa spotyka się ze zdecydowanym działaniem polskich służb.


W związku z licznymi atakami do jakich dochodzi na granicy polsko-białoruskiej podjęto działania mające na celu zabezpieczenie pojazdów przed ewentualnymi szkodami. W samochodach służbowych, które patrolują polsko-białoruską granicę, montowane są specjalistyczne folie oraz kraty zabezpieczające szyby.


Ma to zabezpieczyć pojazdy przed zniszczeniem, ale przede wszystkim ma chronić życie i zdrowie funkcjonariuszy, którzy pełnią służbę w bezpośredniej ochronie granicy.

Strona używa plików cookies . Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. clear